بازاریابی آفلاین و استراتژی های آن

همه چیز درباره بازاریابی آفلاین و استراتژی های آن

افزونه یوست سئو

افزونه رنک مث

افزونه المنتور

افزونه راکت

افزودنی های المنتور

آموزش های المنتور

در حالی که تأثیر اینترنت بر بازاریابی غیرقابل انکار است، طبق آمار جهانی اینترنت 78 درصد از جمعیت ایالات متحده آنلاین هستند و 73 درصد از آنها حداقل یک بار در ماه به فیس بوک دسترسی دارند. و این یعنی هنوز نزدیک به 70 میلیون آمریکایی هستند که از طریق بازاریابی آنلاین نمی توان به آنها دسترسی پیدا کرد. این در حالی است که از 92 درصد از آمریکایی که از توییتر آگاه هستند، تنها 8 درصد از آن استفاده می کنند. و این دنیایی از فرصت‌ها را برای تبلیغ‌کنندگان ایجاد می‌کند تا از طریق کانال‌های رسانه آفلاین به آنها دسترسی پیدا کنند.

اگرچه به نظر می‌رسد ورود اینترنت پایانی برای رسانه‌های چاپی و دیگر رسانه‌های باشد، کمپین‌های بازاریابی با استفاده از کانال‌های آفلاین هنوز یک جنبه اساسی از آمیخته‌های بازاریابی بسیاری از شرکت‌ها هستند. در واقع، طبق مطالعه اخیری که گوگل با مشارکت Ipsos MediCT انجام داده است، رسانه‌های آفلاین سنتی مانند تلویزیون، رادیو و چاپ همچنان نقش اصلی را در جستجو برای محصولات و خدمات ایفا می‌کنند. در این مقاله برآنیم تا به تعریف بازاریابی آفلاین و مزایا و معایب آن بپردازیم و استراتژی های بازاریابی آفلاین را بررسی کنیم. در ادامه با سئوجان همراه باشید.

بازاریابی آفلاین چیست؟

با توجه به افزایش شدید محبوبیت اینترنت، بازاریابان امروزی دیگر کانال‌های رسانه‌ای را که به شبکه جهانی وب متصل نیستند آفلاین می‌نامند. استراتژی های بازاریابی آفلاین از کانال های رسانه ای آفلاین برای ایجاد آگاهی از محصولات و خدمات یک شرکت استفاده می کنند. اکنون در دنیایی که پلتفرم‌های آنلاین بر این دوره حکومت می‌کنند، اولین سوالی که به ذهن خطور می‌کند این است که وقتی اکثر مردم به رسانه‌های آنلاین دسترسی دارند چه نیازی به بازاریابی آفلاین است؟

پاسخ در خود سوال نهفته است! این به این دلیل است که «اکثریت» جمعیت‌شناسی به رسانه‌های آنلاین دسترسی دارند اما نه همه! بر اساس آمارهای اخیر، مشخص شده است که تنها 48 درصد از کل جمعیت به نحوی فعالانه از اینترنت استفاده می کنند و بقیه از اینترنت محروم هستند. اکثریت این بخش که از اینترنت استفاده نمی کنند، مربوط به مناطق روستایی یا عقب مانده و یا بخش های فقیر و غیره می باشند.این به تنهایی نشان می دهد که بازاریابی آفلاین در دنیای مدرن چقدر می تواند حیاتی باشد.

از آنجایی که شرکت‌ها باید مشتریان خود را به صورت انبوه هدف قرار دهند، نمی‌توانند برای تبلیغات به اینترنت اعتماد کنند. اما با کمک بازاریابی آفلاین، آنها می توانند با افرادی که از دسترس اینترنت دور هستند ارتباط برقرار کنند. حتی اگر کسی تلویزیون نداشته باشد و روزنامه نخواند، باز هم می تواند با بیلبوردها و پخش رادیویی یک آگهی در تماس باشد. بنابراین نیاز به بازاریابی آفلاین را هرگز نمی توان با پلت فرم آنلاین جایگزین کرد.

 اگرچه شواهد حاکی از آن است که ورود اینترنت به تبلیغات از طریق رسانه‌های چاپی پایان می‌دهد، اما به نظر نمی‌رسد در آینده نزدیک این امر محقق شود. همچنین طبق یکی از تحقیقات اخیر که توسط گوگل انجام شده است، مشخص شده است که بسیاری از افراد ابتدا از طریق روش آفلاین مانند روزنامه، رادیو و تلویزیون از محصول یا برند مطلع می شوند و سپس به فروشگاه آنلاین مراجعه می کنند. بنابراین بازاریابی آفلاین برای شرکت ها و کسب و کارها برای افزایش محبوبیت برند خود و در نتیجه افزایش فروش محصولات بسیار ضروری است. 

مزایای بازاریابی آفلاین چیست؟

با بازاریابی آفلاین، تبدیل مشتریان به خریداران بالقوه آسان می شود زیرا آنها آگهی را به روش های مختلف در رسانه های چاپی مانند روزنامه، تلویزیون و حتی شنیدن در مورد آن در رادیو می بینند و این کسب و کار را ملموس تر می کند و در نتیجه مشتریان در واقع به صورت شخصی به محصولات نگاه می کنند. با کمک بازاریابی آفلاین نه تنها با نسل جدید، بلکه با نسل قدیم مشتریان نیز می توان ارتباط برقرار کرد.

اینترنت توسط افرادی استفاده می شود که متعلق به نسل جدید هستند، اما هنوز افراد قدیمی زیادی هستند که متعلق به نسل قدیم هستند و آنها نیز می توانند خریداران بالقوه باشند. حتی اگر مشتریان روزنامه را نخوانند، باز هم با تبلیغ در تلویزیون مواجه می شوند. اگر تلویزیون هم تماشا نمی کنند، هنوز رادیو برای آن وجود دارد.

 

استراتژی های بازاریابی آفلاین

در پشت کمپین های تبلیغاتی و مواد تبلیغاتی خلاقانه، هدف اصلی هر استراتژی بازاریابی آفلاین افزایش ترافیک آنلاین، فروش کلی و سود است. استراتژی های مختلفی وجود دارد که شرکت ها می توانند برای دستیابی به این نتایج به کار گیرند، از جمله:

ایمیل

ایمیل یکی از رایج ترین رسانه های مورد استفاده در کمپین های بازاریابی آفلاین است. بازاریابان می توانند لیست های پستی را بر اساس داده های جمعیت شناختی خریداری کنند که شامل افرادی می شود که احتمالاً محصولات آنها را خریداری می کنند. به عنوان مثال، یک فروشگاه آنلاین غذای حیوانات خانگی ممکن است لیستی از افرادی که لوازم حیوان خانگی یا دارو را به صورت آنلاین خریداری می کنند سفارش دهد.

قیمت گذاری با تخفیف

راه دیگری برای هدایت مستقیم مشتریان به وب سایت شرکت، ارائه کوپن های آنلاین است. فروشگاه‌های بزرگ، خواربارفروشی‌ها و شرکت‌های بی‌شماری دیگر اغلب فروش محصولات و خدمات خود را در روزنامه‌های محلی و درج‌های تبلیغاتی تبلیغ می‌کنند.

برنامه‌های وفاداری

برای ایجاد مشتریان وفادار، شرکت‌ها در هر اندازه اغلب به برنامه‌های وفاداری آفلاین متکی هستند. این برنامه‌ها مشتریان را تشویق می‌کنند تا بیشتر از کسب‌وکارها حمایت کنند. به عنوان مثال، یک ساندویچ‌فروشی ممکن است در دهمین بازدید مشتریان، یک ساندویچ رایگان به آنها پاداش دهد. یا یک تیم بیسبال حرفه ای ممکن است یک تور رایگان در استادیوم را به طرفدارانی که بلیت 10 بازی خانگی یا بیشتر خریداری می کنند ارائه دهد.

میزبانی جلسات و کنفرانس ها

در حالی که میزبانی یک جلسه زمان زیادی می برد مزیت این جلسان این است که به شما این امکان را می دهد که با مشتریان و سایر متخصصان در حوزه کاری خود صحبت کنید. هزینه میزبانی این جلسات خیلی زیاد نخواهد بود، اما شهرت شما از طریق آن افزایش قابل توجهی پیدا می کند و این فرصت را به شما می دهد تا برند خود را بسیار موثرتر معرفی کنید.

شرکت در همایش ها و نمایشگاه های تجاری

علاوه بر میزبانی رویدادهای خود، می‌توانید در رویدادهایی که توسط سازمان‌های دیگر اداره می‌شوند نیز شرکت کنید. این کار می تواند راهی موثر برای معرفی برند شما به افراد بیشتری باشد، زیرا برخی از کنفرانس ها و نمایشگاه های تجاری میزبان هزاران نفر هستند. شما باید رویدادی را پیدا کنید که با کسب و کار شما مطابقت داشته باشد تا بتوانید این کار را به درستی انجام دهید.

بروشور، کارت ویزیت، و سایر مواد بازاریابی

اگرچه فیس‌بوک و اینستاگرام می‌توانند به مشتریان شما کمک کنند تا شما را به خاطر بسپارند، اما هیچ چیز به اندازه بروشور و کارت ویزیت این کار را به خوبی انجام نخواهد داد. بروشور و کارت ویزیت محبوب ترین ابزار برای تبلیغ هستند و این نوع از منابع می تواند برای هر نوع کسب و کاری مفید باشد. می‌توانید بروشورهایی را با سفارش‌های مشتری ارسال کنید، به آنها تخفیف بدهید و دلایلی برای خرید در آینده به آنها بدهید. یا اگر خدماتی ارائه می‌دهید می‌توانید از آگهی‌ها و کارت‌های ویزیت استفاده کنید تا مردم را از کاری که انجام می‌دهید آگاه کنید.

فرصت های سخنرانی عمومی

بازاریابی مدرن چیزی فراتر از متقاعد کردن مردم به خرید محصولات یا خدمات از شماست. فرصت های سخنرانی در جمع می تواند به شما فرصتی عالی برای نشان دادن میزان آگاهی از کسب و کارتان بدهد. بسیاری از مردم با سخنرانی در جمع مشکل دارند، اما اگر می خواهید کسب و کار خود را به جلو ببرید برای اینکار وقت بگذارید و آن را انجام دهید. این کار این فرصت را به شما می دهد که دانش خود را گسترش دهید و در کسب و کار خود اعتماد ایجاد کنید.

تماس گرم

از  زمان پیدایش اینترنت، تماس های تلفنی با مشتریان عمدتاً توسط ایمیل ها کنار گذاشته شده است.اگرچه ایمیل‌ها ارزان‌تر هستند و به زمان کمتری نیاز دارند، اما به ندرت پاسخ فوری می‌دهند. برخلاف تاکتیک‌های تماس سرد که مشتریان از آن متنفرند، تماس گرم شامل تماس با افرادی است که از قبل درباره برند شما می‌دانند و در گذشته به نوعی در معرض آن بوده‌اند.

امور خیریه و اجتماعی

کسب و کارهای مدرن بیش از هر زمان دیگری با فشار بیشتری برای تبدیل شدن به یک عنصر مثبت در جامعه محلی خود مواجه هستند. مشتریان می‌خواهند از شرکت‌هایی خرید کنند که اخلاقی هستند و کارهای خیریه و اجتماعی می تواند راه خوبی برای ایجاد  این احساس در مشتری باشد. شما می توانید این کار را به روش های مختلف انجام دهید. کمک های مالی و میزبانی رویدادها یا جمع آوری کمک های مالی. بهتر است دلیلی را انتخاب کنید که منعکس کننده کسب و کار شما باشد، اگرچه بسیاری از شرکت ها راهی را انتخاب می کنند که می دانند بین مشتریانشان محبوب است. به عنوان مثال، اگر یک تجارت مواد غذایی دارید، کمک به یک موسسه خیریه که برای تغذیه افراد بی خانمان کار می کند می تواند نقطه خوبی برای شروع باشد.

بسته بندی

بسته بندی محصولات می تواند به عنوان نوعی تبلیغ عمل کنند، محصولات یا برند شما را تبلیغ کنند و مشتریان را نسبت به آنچه ارائه می دهید آگاه تر کنند. برخی از شرکت‌ها ترجیح می‌دهند به سادگی اقلام خود را در جعبه‌های معمولی بسته‌بندی کنند، در حالی که برخی دیگر ترجیح می‌دهند از طرح‌های گرافیکی برای نمایش محصولات خود قبل از باز شدن بسته‌بندی استفاده کنند. ظاهر در دنیای تجارت امروز بسیار مهم است و رقابت با شرکت‌های دیگر می‌تواند به سادگی ساخت بسته‌بندی زیباتر از آنچه دیگران ارائه می‌دهند باشد. اپل مدت‌هاست که در استفاده از بسته‌بندی‌های خود بسیار خوب عمل می‌کند تا محصولات خود را منحصر به فردتر و پیشرفته‌تر نشان دهد. این ترفند برای هر کسب‌وکاری که نوعی محصول را می‌فروشد موثر است و می‌تواند طیف وسیعی از مزایای مختلف را داشته باشد. شما می‌توانید حس برتری را در محصولات ایجاد کنید، به مشتریان چیزی بدهید که شما را به خاطر بسپارند، و حتی با استفاده از بسته‌بندی‌هایی که ارسال می‌کنید سایر کالاهای خود را تبلیغ کنید.

معایب بازاریابی آفلاین چیست؟

روش بازاریابی آفلاین هزینه زیادی دارد. زیرا آنها باید در تلویزیون، رادیو و رسانه های چاپی و از طریق بیلبوردها تبلیغ کنند. همه اینها مستلزم سرمایه گذاری زیاد است. بنابراین هزینه تبلیغات در بازاریابی آفلاین بسیار زیاد است. عیب دیگر این است که این فرآیند بسیار زمان بر است. برای ساختن و چاپ آن در روزنامه باید زمان زیادی صرف کرد. همچنین تبلیغات در رادیو یا تلویزیون فرآیندی زمان بر است و پیگیری نتایج بازاریابی آفلاین نیز دشوار است. از آنجایی که در بازاریابی آفلاین از هیچ نرم افزاری برای ردیابی و نظارت بر رفتارهای مصرف کنندگان استفاده نمی شود، درک اینکه چه تعداد از مشتریان واقعاً به محصول علاقه مند هستند و چه تعداد از آنها علاقه مند نیستند کمی دشوار می شود.

نتیجه:

هر یک از استراتژی‌های مختلف بازاریابی آفلاین در بازار، شایستگی خاص خود را دارد و معمولاً می‌توان آنها را با بازاریابی آنلاین ترکیب کرد تا اطمینان حاصل شود که در کسب و کار خود از همه این روش ها بیشترین بهره را می‌برید. بنابراین بازاریابی آفلاین همچنان جایگاه مهمی در صنعت تبلیغات دارد. مهم نیست که چقدر اینترنت می تواند تسلط داشته باشد، نمی توان مزایای بازاریابی آفلاین را نادیده گرفت زیرا به افزایش فروش کمک زیادی می کند. با چنین تمرکز شدیدی بر بازاریابی دیجیتال، مردم اغلب بازاریابی آفلاین را نادیده می گیرند اما اگر بدانید از کدام استراتژی‌ها استفاده کنید، بازاریابی آفلاین همچنان می‌تواند بسیار قوی باشد.

علی اشراقی هستم متخصص سئو و طراحی سایت با بیش از 10 سابقه فعالیت حرفه ای

برای دیدن نمونه کارهای من در صفحه اول گوگل تماس بگیرید!

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *